Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel i zarządca budynków mieszkalnych i niemieszkalnych jest zobowiązany do złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i rodzaju spalanych paliw. Dotyczy to urządzeń grzewczych uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. w już istniejących budynkach.
Obowiązek zgłoszenia do CEEB
W przypadku domów jednorodzinnych zgłoszenia muszą dokonać właściciele. Dla budynków wielorodzinnych obowiązek zgłoszenia spoczywa na wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni, właścicielu albo zarządcy budynku. Dotyczy także obiektów usługowych. Właściciele mieszkań w bloku nie muszą zgłaszać samodzielnie, obowiązek zgłoszenia ma zarządca bloku.
W jakim terminie i gdzie należy zgłosić deklarację?
Od 1 lipca 2021 r. właściciel lub zarządca budynku, w którym źródła ciepła zostały uruchomione po raz pierwszy przed dniem 1 lipca 2021 r., ma czas do 30 czerwca 2022 r. na ich zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W przypadku niezłożenia deklaracji, grozi kara do 500 zł grzywny. W przypadku sprawy sądowej do 5.000 zł.
Deklarację można złożyć w formie elektronicznej na stronie Logowanie do aplikacji ZONE (ceeb.gov.pl) za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu. Tradycyjnie w formie papierowej we właściwym Urzędzie Miasta lub Gminy. Deklarację można wysłać listem lub złożyć osobiście.
Wzór deklaracji A - budynki i lokale mieszkalne (pobierz)
Wzór deklaracji B - budynki i lokalne niemieszkalne (pobierz)
Pamiętaj, że do CEEB zgłaszasz:
- piec kaflowy,
- wszystkie urządzenia grzewcze na węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy,
- kominek,
- kozę,
- kuchnię węglową,
- kocioł grzewczy - gazowy, bojler, podgrzewacz gazowy lub przepływowy, kominek gazowy,
- kocioł olejowy,
- pompę ciepła,
- kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania,
- ogrzewanie elektryczne w tym bojler elektryczny.